حمل و نقل جاده‌ای

حمل و نقل جاده‌ای نسبت به حمل و نقل ریلی و سایر روش‌ها دارای مزایایی است. مزایای کلیدی حمل و نقل جاده‌ای، انعطاف‌پذیری و تطبیق‌پذیری آن است. کامیون‌ها انعطاف‌پذیر هستند زیرا خدمات درب‌به‌درب را بدون بارگیری یا تخلیه بین مبدا و مقصد ارائه می‌دهند. تطبیق‌پذیری کامیون‌ها با داشتن گسترده‌ترین طیف وسایل نقلیه امکان‌پذیر شده است و آن‌ها را قادر می سازد تا محصولات با هر اندازه و وزنی را در هر فاصله‌ای جابه‌جا کنند. همچنین حمل و نقل جاده‌ای خدمات مناسبی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. خسارات و تلفات حمل و نقل جاده‌ای نسبت به حمل و نقل هوایی بیشتر بوده و از حمل و نقل ریلی نیز کمتر است. از سوی دیگر، حمل‌ونقل جاده‌ای معمولاً خدمات سریع‌تری نسبت به راه‌آهن ارائه می‌کند؛ به‌ویژه برای محموله‌های کوچک.

از نظر اقتصادی، حمل‌ونقل جاده‌ای هزینهی ثابت نسبتاً کمی دارد، زیرا در شبکه‌های عمومی جاده‌های پرسرعت و غالباً رایگان کار می‌کند. با این حال، هزینهی متغیر در هر کیلومتر به دلیل سوخت، لاستیک، تعمیر و نگهداری و به ویژه هزینه‌های نیروی کار زیاد است. این شیوه‌ی حمل برای محموله‌های کوچک و محصولات با ارزش بالا و همچنین جابجایی در مسافت‌های کوتاه، مناسب‌تر است.

پیش شرط هر فعالیتی احداث زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای است، مجتمع صنعتی چادرملو در کنار یکی از شاهراه‌های ترانزیتی کشور و در مسیر دو استان یزد و اصفهان قرار گرفته است. زیر ساخت‌های مرتبط با حمل جاده‌ای شامل باسکول‌ها و جرثقیل‌های سقفی جهت بارگیری ناوگان در مجتمع نصب و راه اندازی گردیده و این مجتمع حجم بارگیری روزانه در حدود ۹۵۰ کامیون را دارا می‌باشد. به طور عمده بیشترین حجم بار جاده‌ای هولدینگ چادرملو شامل کالای فله نظیر کنسانتره، گندله و سایر مواد مصرفی تولید فولاد نظیر دلومیت، آهک و کالای غیرفله شامل شمش فولادی می‌باشد. با توجه به نوع بار هولدینگ چادرملو دو نوع کاربری کشنده کمپرسی و کفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که با توجه به استانداردهای موجود سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ظرفیت حمل هر کشنده در حدود ۲۵ تن می‌باشد. لذا با توجه به حجم بار جاده‌ای موجود بر مبنای داده‌های آماری سال ۱۳۹۹ هولدینگ چادرملو که در حدود ۳۵۰ هزار بارگیری تخمین زده می‌شود، روزانه نیاز به بارگیری حدودا ۹۵۰ کامیون می‌باشد. شرکت سریر لجستیک، علاوه بر ارائه‌ی خدمات حمل ریلی، در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات جاده‌ای نیز فعال است.

اسکرول به بالا